Jersey

Plemeno - ilustrační foto

Staré anglické plemeno, výrazně mléčného užitkového typu. Vzniklo na ostrově Jersey, ležícím v kanálu La Manche. Na ostrově jsou ideální podmínky chovu - na pastvinách, na kterých se dobytek pase velkou část roku. Plemeno odvozuje svůj původ od starých francouzských plemen. Od roku 1789 bylo plemeno šlechtěno v uzavřené populaci formou čistokrevné plemenitby, poněvadž z veterinárních důvodů byl zakázán dovoz skotu na ostrov.

Zvířata jsou ušlechtilá, jemné kostry, menšího tělesného rámce, s kohoutkovou výškou krav 115 -125 cm a živou hmotností 350 - 500 kg. V některých zemích (např. Dánsku) jsou krávy většího rámce. Pro zevnějšek je typická kratší hlava s širokým čelem, dlouhý plochý krk, prostorný hrudník, velké a žláznaté vemeno. Zbarvení zvířat je plášťové, žlutohnědé až šedohnědé. Býci bývají zpravidla tmavších odstínů. Mulec, špičky rohů a paznehty bývají zbarveny černě.

Jerseyské plemeno bylo jednostranně selektováno na mléčnou užitkovost. Plemeno vyniká v tučnosti mléka (přes 5 %) a v obsahu bílkovin, v ranosti a vysoké relativní užitkovosti na 100 kg živé hmotnosti.

Plemeno je chováno v Anglii, Dánsku, Švédsku, Kanadě, USA, na Novém Zélandě, SSSR i ve státech Jižní Ameriky. Po druhé světové válce bylo použito ke křížení v NDR, Maďarsku a omezeně i v ČSFR.

Zdroj: J. Mikšík: Plemena skotu

| zpět na přehled plemen |


zpět