Brahman
Charakteristika: Zebu velkého tělesného rámce s hlubokým a širokým trupem, silnými končetinami a pevnými paznehty. Osvalení je dobré, zejména na zádi. Zvířata mají velký okrouhlý hrb, který se ve vyšším věku překlápí dozadu. Hlava je dlouhá, převislé uši hluboko nasazené. Lalok je dlouhý a visící, výrazná je předkožka. Srst je krátká a hustá, zbarvení stříbřité až ocelově šedé. Krk hrudník a hrbol jsou tmavší, zejména u býků. Zbarvení může být také silně červené. Rohy jsou krátké, silné, směřující do zadu.
Rozšíření: USA a asi 60 zemí v tropech a subtropech.
Užitkovost: Masný skot s vysokými denními přírůstky a dobrou kvalitou masa. Zvířata jsou temperamentní, při klidném zacházení však přátelská, nenáročná, tolerantní na vysoké teploty, odolná vůči nemocem. Pozoruhodná je mléčná užitkovost. Porody jsou lehké, telata drobná.
Historie chovu: První zebu byli dovezeni do USA, Jižní Karolíny a Lousiany v letech 1849 až 1854. V plemeni brahman se v průběhu několika desetiletí propojila čtyři plemena zebu : kankrej (guzerat), nellore, gir a krishna valley, možná také i anglická masná plemena. Výchozí plemena byla původně tažným skotem. Po založení svazu chovatelů v roce 1924 se důsledně selektovalo na masnou užitkovost. Plemeno brahman přispělo k vytvoření četných dalších plemen, jako santa gertrudis, beefmastre, brangus a bradford. Od roku 1980 se v Německu využívá sperma plemene brahman z Afriky k převodnému křížení plemen černostrakaté, nížinné červenostrakaté a belgické modré. V roce 1985 byl založen svaz německých chovatelů plemene brahman.
Zdroj: ČMSCH, a.s.